Neam Mutat Pe StrongCs-Ps.Ro
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Neam Mutat Pe StrongCs-Ps.Ro
 
SiteAcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Tutorial Header Site

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
dK mTr
Administrator
Administrator
dK mTr


Numarul mesajelor : 136
Varsta : 30
Arma Preferata : Awp , Deagle
Jucator Preferat : k1d.
Clan Preferat : oNLy*sF
Data de inscriere : 08/09/2008

Tutorial Header Site Empty
MesajSubiect: Tutorial Header Site   Tutorial Header Site I_icon_minitimeMier Mar 04, 2009 6:51 pm

Pasul 1

Deschide un nou fisier Photoshop de dimensiunea 600x200 px

Creaza o forma care sa se incadreze in noul document cu Rounded rectangle tool si coloreaza selectia cu un gradient ca in imaginea de mai jos:
Tutorial Header Site Head1

Pasul 2

Selecteaza un dreptungi in partea stanga a formei si coloreaz-o cu o culoare mai deschisa. Fa la fel pentru un dreptunghi mai mic situat in josul acestuia dar cu o culoare mai inchisa:

Tutorial Header Site Head2
Tutorial Header Site Head3

Pasul 3

Vom defini un pattern pentru primul layer creat. Deschidem un nou fisier photoshop de dimensiunea 3x3px si il marim pana la 1600%. Coloram patratelul cu 3 patratele mai mici in felul urmator:

Tutorial Header Site Head5

De la Edit > Define pattern defineste pattern-ul si denumeste-l pentru a il tine minte in viitor. Inchide acest fisier

Pasul 4

Revenim acum la fisierul initial:
Layer > Layer style > Pattern overlay cu urmatoarele setari:
Tutorial Header Site Head6

Iata ce am obtinut:
Tutorial Header Site Head4

Pasul 5

Acesta este pasul in care vom adauga logo-ul creat in tutorialul precedent, vom adauga text si slogan:

Tutorial Header Site Head7

Pasul 6

Vom adauga o imagine in dreapta headerului. Aceasta este imaginea mea dintr-o colectie de stock photos care o am in calculator. Dvs puteti gasi imagini asemanatoare de la site-ul: www.site.ro
Iata imaginea mea:

Tutorial Header Site Head8

Va voi invata acum cum sa decupati o imagine intr-un mod care nu este destructiv. Adaugati o masca layerului cu poza apasand pe butonul de mai jos

Tutorial Header Site Head9

Selectati unealta brush in masca creata si cu negru click pe spatiile care nu va intereseaza. Veti observa ca va deveni transparent locul in care utilizati unealta brush. Puteti modifica marimea uneltei cu tastele "[" si "]" mai mica respectiv mai mare. Faceti unealta mai mica in locurile stramte si mai mare unde este mai mult loc de sters. Daca ati gresit intr-un loc inversati culorile si daca colorati cu alb pe masca in modul brush veti observa ca ce ati sters revine la locul sau. Modul in care se foloseste Layer mask face diferenta dintre un utilizator experimentat si unul incepator in Adobe Photoshop.

Dupa ce ati decupat imaginea redimensionati-o si pozitionati-o in partea dreapta a headerului. Iata ce am obtinut eu:Tutorial Header Site Head10
Sus In jos
eRoaRe.
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 254
Data de inscriere : 18/09/2008

Tutorial Header Site Empty
MesajSubiect: .   Tutorial Header Site I_icon_minitimeMier Mar 04, 2009 7:38 pm

loL Tare Very Happy
Sus In jos
ShpeeDy^
oNLy*sF Team
oNLy*sF Team



Numarul mesajelor : 31
Arma Preferata : M4a1 Ak(with shift) & UsP
Jucator Preferat : y0
Clan Preferat : oNLy*streer fighters :P
Data de inscriere : 10/03/2009

Tutorial Header Site Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial Header Site   Tutorial Header Site I_icon_minitimeJoi Mar 12, 2009 12:04 am

:O:O Prea Tare GG :O :O
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tutorial Header Site Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial Header Site   Tutorial Header Site I_icon_minitime

Sus In jos
 
Tutorial Header Site
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tutorial Mp3
» Tutorial pt incepato
» Tutorial
» Tutorial RuneMod
» Tutorial Signature [

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Neam Mutat Pe StrongCs-Ps.Ro :: Neam Mutat Pe StrongCs-Ps.Fdns.Ro :: PhotoShop :: Tutoriale-
Mergi direct la: